Job oriented Digital Marketing Courses in Kerala.
Call +91 8138875600 for details

K M Mani-Politician : Biography and Profile


K M Mani is a famous and experienced politician from the state. He represents PALA constituency in the assembly. He is tipped to be a Minister in the 2011 cabinet.Mani is regarded as the 'God Father' of all factions of Kerala Congress parties in the state.

K. M. Mani is a malayali politician and the head of Kerala Congress (M), one of the factions of the Kerala Congress. He continuously represented Palai legislative constituency since its inception.He is the MLA of Palai Legislative constituency for the last 45 years beginning from 1965. He is known for his political tactics as comparable to K. Karunakaran. Mani is regarded as the 'God Father' of all factions of Kerala Congress parties in the state.

K M Mani- Picture

Parents: Thomas Mani and Aleyamma Mani
Date of Birth:May 30, 1933
Place of Birth:Marangattupilly village in Kottayam
Spouse:Kuttiyamma.
Children:They have a son and five daughters.

Son Jose K Mani, who contested unsuccessfully from the Muvattupuzha parliament constituency in 2004.Later in 2009 Jose K Mani elected as the MP of Kottayam parliament constituency.

Early Career


Mani practiced as a lawyer before entering into politics as an active member of Indian National Congress.
He served as the Kottayam DCC (District Congress Committee) Secretary from 1960 till the formation of Kerala Congress in 1964.
He was elected to Kerala Legislative Assembly for the first time in 1965 from the Palai Assembly Constituency

He won all the ten elections that followed in 1967, 1970, 1977, 1980, 1982, 1987, 1991, 1996, 2001 and 2006.

He was minister for Home Affairs (April 1977 to September 1978 and again from October 1978 to July 1979), Finance and Law (January 1980 - October 1981, December 1981-March 1982 and again from May 1982-March 1982-March 1986), Irrigation and law(1987), Revenue and Law(1987), Revenue and Law (June 1991 to March 1996),Revenue and Law(2001 to 2006). He has never lost an election to the Legislative Assembly.

Important Facts


He holds the records of having presented the maximum number of budgets(8) in the Kerala Legislative Assembly as Finance Minister

He also is the longest serving member of Kerala Assembly.

He holds the distinction of being the longest serving minister in the Government of Kerala


Job oriented Digital Marketing Courses in Kerala.
Call +91 8138875600 for details

Comments



  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: